Repulser on julkaissut uuden singlen ”Whisper”, jolla valehdellaan itselle sujuvasti
Repulser julkaisi debyyttisinglensä ”Whisper”.
”Valheita, joilla peitämme itseämme. Tosta ajatuksesta koko biisi oikeistaan lähti liikkeelle, kun katselin ekaa Joker -leffaa. On mielenkiintoista, kuinka helposti voimme hukkua omiin valheisiimme ja kadottaa todellisen itsemme. Me kohdataan elämässä niin monia paineita ja odotuksia, jotka voi johtaa siihen, että me ryhdytään muokkaamaan itseämme ulkoisten normien tai ympäristön vaatimusten mukaan. Tää voi aiheuttaa sisäistä ristiriitaa, kun todellinen minä jää piiloon rakennetun, ”valehdellun” minäkuvan taakse. Noista keloista syntyi Whisper”, kertoo Laulaja Tanawat.
”Alkujaan tää biisi ei ollu edes osa tulevaa EP:tä, mutta tästä muodostu niin toimiva ralli, joten päätettiin ajaa se ulos ekana sinkkuna”, bändin rumpali Jaska tykittää.
Repulser on tuore Valkeakoskelta ponnistava mökänelikko, joka ammentaa soundiansa 90-00-luvun hardcoresta ja metallista ja onpa sekaan ujutettu vanhaa kunnon Nu metalliakin. Bändi nimeää suurimmiksi vaikuttajikseen useita merkittäviä bändejä, joiden musiikki on muovannut heidän omaa soundiaan. Näihin vaikuttajiin kuuluvat muun muassa Raised Fist, Rage Against the Machine ja Deftones.
Debyyttisingleä seuraa myöhemmin tänä vuonna julkaistava EP.
Repulser on
Tanawat: Laulu, kitara
Tommi: kitara
Jaska: rummut
Niko: basso
Repulser – ”Whisper” -biisilinkki:
https://open.spotify.com/track/1gtrdoI3sM0BSzX8wx73ud
Instagram
Facebook