Saor, Vermilia ja Cân Bardd tuovat tummaa tunnelmaa Suomen joulukuuhun

Kirjoittanut Arto Mäenpää - 23.9.2025

Joulukuun alussa Suomeen saapuu tummaa ja tunnelmallista metallia, kun skotlantilainen Saor, kotimainen Vermilia sekä sveitsiläinen Cân Bardd nousevat lavalle kolmella paikkakunnalla.

Torstaina 4. joulukuuta kiertue käynnistyy Jyväskylän Lutakosta, perjantaina 5. joulukuuta vuorossa on Oulun Kantakrouvi ja lauantaina 6. joulukuuta Helsingin On The Rocks, jossa mukana on myös Cân Bardd.

Saor on Andy Marshallin luotsaama projekti, joka on jo yli vuosikymmenen ajan yhdistellyt black metalia, folkia ja tunnelmallisia äänimaisemia. Yhtye julkaisi alkuvuodesta uuden albuminsa ”Amidst The Ruins”, joka tuo lavalle kotimaan jylhät maisemat – gaelin kielessä sana saor tarkoittaa vapaata.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

Vermilia on noussut vahvasti suomalaisen metallikentän eturiviin helmikuussa ilmestyneen ”Karsikko”-albuminsa myötä. Levy nousi viralliselle albumilistalle ja valittiin YleX:n kuukauden albumiksi. Yhtyeen musiikki yhdistelee pakanametallin, melankolian ja mytologian elementtejä omintakeisella tavalla.

Cân Bardd puolestaan esiintyy nyt ensimmäistä kertaa Suomessa. Keskiaikavivahteilla ja kelttihengellä maustettu black metal -soundi on herättänyt paljon kiinnostusta, ja Helsingin On The Rocksissa tämä pitkään odotettu keikka toteutuu itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta.

Saor (Skotlanti)

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy
  • Vermilia (Suomi)
  • Cân Bardd (Sveitsi, vain Helsingissä)

To 4.12.2025 Jyväskylä, Lutakko
Liput: 29,50 € (Lippu.fi), 25 € (Jelmun jäsenet), 33 € (ovelta)

Pe 5.12.2025 Oulu, Kantakrouvi
Liput: 24,90 € (Lippu.fi), 30 € (ovelta)

La 6.12.2025 Helsinki, On The Rocks
Liput: 28 € (Tiketti), 31 € (ovelta)

Lisätietoja:
www.saormusic.com
Vermilia Facebook
Cân Bardd Facebook
Jelmu.net
Rocks.fi
www.nem.fi

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy