Scorpionsista kertovan Wind of Change -elämäkertaelokuvan näyttelijäkaarti julki
Tuleva Scorpions-elämäkerta ”Wind of Change” on saanut näyttelijäkaartinsa saksalaisten maailmanvalloittajien ja heidän lähipiirinsä rooleihin.
Alexander Dreymon (The Last Kingdom) esittää kitaristi Rudolf Schenkeriä, Ludwig Trepte (Generation War) laulaja Klaus Meinea, Ed Speleers (You, Outlander) kitaristi Matthias Jabsia ja Luke Brandon Field (Interview With the Vampire, Jojo Rabbit) rumpali Herman Rarebellia.
Lisäksi Dominic West (The Crown, The Wire) näyttelee yhtyeen manageria Doc McGheeta, ja David Kross (The Reader) esittää Andrejia, bändin vangittua ystävää Berliinin muurin toiselta puolelta.
”Wind of Change” saapuu amerikkalaisiin teattereihin vuonna 2025
Elokuva kertoo Scorpionsin noususta tähteyteen ja pyrkimyksestä maailmanlaajuiseen yhtenäisyyteen. Tarinan keskiössä on samanniminen balladi ”Wind of Change”, josta tuli yhtyeen suurin maailmanmenestys. Meine sai inspiraation kappaleen kirjoittamiseen sen jälkeen, kun Scorpions esiintyi 300 000 hengen yleisölle Moskovan Music Peace Festivalilla vuonna 1989 ja bändi todisti muuttuvia tuulia kylmän sodan lähestyessä loppuaan.
Alex Ranarivelo ohjaa elokuvaa, ja sen tuottaa ESX Entertainment Fox Entertainment Studiosille yhteistyössä Warner Bros. Home Entertainmentin kanssa. Kuvaukset käynnissä Lontoossa, ja ensi-ilta on suunniteltu vuodelle 2025 Yhdysvalloissa.
”Tämän elokuvan kehittäminen on ollut uskomaton matka, ja sen eloonherättäminen tuntuu epätodelliselta”, sanoi ESX Entertainmentin perustaja ja toimitusjohtaja Ali Afshar lehdistötiedotteessa. ”Scorpionsin musiikki ei ainoastaan auttanut minua selviytymään valtavista vaikeuksista iranilaisena maahanmuuttajana Amerikassa 80-luvun alussa, vaan heidän rakkaus-, rauha- ja rock ’n’ roll -viestinsä vaikuttaa relevantimmalta kuin koskaan. Tämä näyttelijäkaarti on hämmästyttävä kokoelma todella lahjakkaita ihmisiä. En voi kiittää tarpeeksi Fox Entertainmentia ja Warner Bros. Home Entertainmentia heidän tuestaan, ja erityisesti bändiä – Rudolfia, Klausia ja Matthiasia – siitä että he uskoivat meihin ja luottivat meidän kertoamaan heidän elämäntarinansa.”