Sepulturan viimeisessä konsertissa ei nähdä Max ja Igor Cavaleraa – Gloria Cavalera: Maxia ei edes kysytty
Sepulturan pitkään jatkunut jäähyväiskiertue lähestyy loppuaan. Yhtyeen perustajajäsenet Max Cavalera ja Igor Cavalera eivät ole osallistumassa bändin viimeiseen konserttiin.
Brasilialaisyhtye on kiertänyt jäähyväisiään jo useita vuosia ja valmistelee nyt uransa vihoviimeistä keikkaa. Vaikka lopulliset yksityiskohdat ovat vielä työn alla, on selkeytynyt, etteivät Cavaleran veljekset ole suunnitelmissa mukana.
Cavalerat olivat keskeisessä roolissa yhtyeen alkuvaiheessa, mutta vuonna 1996 Max jätti yhtyeen sisäisten ristiriitojen vuoksi, jotka syntyivät hänen vaimonsa Glorian tavoista manageroida yhtyettä. Igor kuitenkin jatkoi yhtyeessä vuoteen 2006 saakka.
Veljekset ovat tehneet yhteistyötä keskenään ja keskittyneet erityisesti Sepulturan varhaisen materiaalin uudelleenäänittämiseen. He ovat kiertäneet projektinsa kanssa laajamittaisesti.
Sepulturan nykyinen kitaristi Andreas Kisser on kertonut pyrkineensä saamaan alkuperäisen kokoonpanon yhteen. Kisser kertoi Metal Hammerin haastattelussa olleensa Igoriin yhteydessä henkilökohtaisesti ja Maxiin edustajien kautta. Hän väitti, ettei kumpikaan halunnut lähteä mukaan. Kuitenkin tuoreimpien tietojen mukaan vaikuttaa siltä, ettei ainakaan Max Cavaleraa oltu ikinä kysytty. Maxin vaimo Gloria Cavalera julkaisi eilen sosiaalisessa mediassaan, ettei kukaan ollut ottanut häneen tai Maxiin yhteyttä.

Sepulturan ura on kestänyt yli neljä vuosikymmentä, ja yhtye on kokenut useita kokoonpanomuutoksia vuosien varrella. Yhtyeen jäähyväiskeikka on päätös pitkälle ja vaikutusvaltaiselle uralle – ilman sen kahta perustajajäsentä.

