SkullRod julkaisi uuden singlen “Thy Flesh Consumed”
Kemiläinen death metalin uurtaja SkullRod teki paluun uudella singlellä “Thy Flesh Consumed”. ”Thy Flesh Consumed” tai bändin sanoin “Tyffle” on alun perin saanut inspiraatiota DOOM-pelin episodeista. Kappaleen introssa siteerataan episodeja: “Knee-Deep in the Dead”, “The Shores of Hell”, “Inferno” ja “Thy Flesh Consumed”, joista saadaankin hyytävää fiilistä raskassanaiselle kappaleelle. Kappaleen on säveltänyt ja sanoittanut yhtyeen entinen basisti-laulaja Matti Kaikkonen.
“Thy Flesh Consumed” on ensimmäinen katsaus yhtyeen tulevaan debyyttialbumiin “Enigma”, joka julkaistaan 28. helmikuuta keskiyöllä. Samana yönä juhlitaan debyyttialbumia albumin julkaisukeikalla Karaokepub Ramonassa bändin kotikaupungissa Kemissä. Juhliin liittyvät mukaan lauteita lämmittämään Dethropia (Kemi) ja Rise Of Insanity (Jämsä).
Koronavuodet eivät kohdelleet bändiä hyvin, ja se on viime vuosina kokenut riveissään muutoksia. Alkuperäisestä jäsenistöstä ovat mukana enää Samuli Parpala (kitara) ja Niko Peltoniemi (rummut).
“Levyn julkkarikeikka järjestetään osittain originaalilla kokoonpanolla ja osittain korvaavalla jäsenistöllä. Alkuperäinen laulajamme Jani Marjanen ottaa haltuun lead-vokaalit, ja taustalaulajaksi rinnalle tulee Obscured Withinin Aso Brännkärr, joka on ollut meillä aiemminkin keikoilla mukana. Kitaraan ja bassoon tulee kavereiksi Severi Jutila (Rob the Dog) ja Mika Miettunen (Bliniks). Keikan jälkeen katsotaan, miten lähdetään tekemään uusien jäsenten kanssa”, pohjustaa Samuli Parpala.
“Illasta tulee hieno, sillä se kokoaa pitkän uurastuksen ja antaa bändille samalla uuden alun. Levy itsessään tuli valmiiksi viimeisen neljän vuoden sisällä. Sillä nähdään myös toiminnasta muualle siirtyneiden jäsenten kädenjälki. Helmikuun lopun keikka on hyvä päätös tähänastiselle matkalle. On hyvä jatkaa uusin voimin, ja SkullRod ei todellakaan lopu tähän”, kommentoi Niko Peltoniemi.