Sleeping With Sirens tekee paluun uudella singlellä ”An Ending in Itself”
Floridalainen vaihtoehtorockyhtye Sleeping With Sirens on palannut uuden singlen ”An Ending in Itself” myötä. Biisi on samalla bändin ensimmäinen julkaisu Rise Recordsilla sitten vuoden 2013 albumin ”Feel”.
Laulaja Kellin Quinn on avannut kappaleen sanomaa suoraan. Hänen mukaansa ihmiset kokevat paineita esittää, että kaikki on hyvin. Kappale haluaa rohkaista avoimeen puhumiseen ja avun pyytämiseen silloin, kun elämässä on vaikeaa. Biisin tuotannosta on vastannut Will Yip, jonka käsialaa ovat myös mm. Turnstile, Circa Survive ja Movements.
Sleeping With Sirens on toiminut yli 15 vuotta ja julkaissut seitsemän studioalbumia. Rise Recordsin kautta julkaistuihin kuuluvat mm. ”With Ears to See and Eyes to Hear” sekä kultalevyn saanut ”Let’s Cheers to This”. Jälkimmäiseltä albumilta nousi platinalevyn saavuttanut single ”If You Can’t Hang”.
Bändin nykyinen kokoonpano on vakaa. Quinnin rinnalla soittavat kitaristit Nick Martin ja Tony Pizzuti, basisti Justin Hills sekä rumpali Matty Best.

