Spiritbox keskeytti keikkansa väkivaltaisen fanin takia – Courtney LaPlante poistatti häiritsijän
Metallisuosikki Spiritbox keskeytti keikkansa Arizonan Phoenixissa poistattaakseen aggressiivisesti käyttäytyneen fanin yleisöstä. Tapaus sattui 15. heinäkuuta Talking Stick Resort Amphitheatressa.
Yleisön kertomusten mukaan eräs keikkavieras käyttäytyi väkivaltaisesti moshpitissä ja kaatoi ainakin yhden henkilön. Rumpali Zev Rose huomasi tilanteen lavalta ja ilmoitti siitä laulaja Courtney LaPlantelle, joka keskeytti välittömästi esiintymisen.
LaPlante puhutteli yleisöä lavalta:
”Zev on meitä pidempi ja näkee rumpukorokkeelta paremmin. Hän huomasi, että täällä on joku idiootti. Emme soita enää yhtään kappaletta emmekä jatka tätä keikkaa ennen kuin varmistamme, että kaikki ovat turvassa. Tarvitsen teidät nyt ilmiantajiksi – kuka se tyyppi on, joka satuttaa muita? Osoittakaa hänet… Tuonne päinkö hän meni? No arvaa mitä, me kaikki näimme sinut ja tiedämme, missä olet. Sinut heitetään täältä pihalle.”
Tämän jälkeen LaPlante varmisti, että tilanteessa loukkaantunut fani oli kunnossa.
”Hei, oletko kunnossa? Tiedän, ettet halunnut joutua huomion kohteeksi, ja pahoittelen sitä, mutta tuo oli täysin väärin. Tämä ei ole mikään karatekilpailu, vaan rock-keikka. Näyttää siltä, että järjestyksenvalvojat ovat saaneet hänet kiinni. Olkoon tämä opetus kaikille, jotka aikovat käyttäytyä samalla tavalla tänä iltana.
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen Mainos päättyyJärjestyksenvalvojamme ovat todella mukavia ja välittävät teistä kaikista. Mutta he ovat myös kertoneet minulle, että tarvittaessa he kyllä puuttuvat tilanteeseen kovin ottein. Kaikkein tärkeintä on turvallisuus, eikö niin? Jos joku kaatuu, mitä silloin tehdään? Hänet autetaan takaisin ylös, selvä?”
Voit katsoa videon tapahtuneesta alhaalta.
