Kuva: Iitu Purhonen

Suicide Chain julkaisi pahaa oloa purkavan debyyttisinglen ”Cold Blood”

Kirjoittanut Päivi Närvänen - 21.10.2024

Jyväskyläläinen Suicide Chain julkaisi viime perjantaina debyyttisinglensä ”Cold Blood”. Yhtye kuvailee musiikkiaan hard rockin, groove metalin ja radiopopin raa’aksi blendiksi eli tiivistettynä ”kovaksi paskaksi”. Yhtyeen tuttavapiiriin kuuluva, muun muassa legendaaristen Sham 69:n ja The Lords of the New Churchin basisti Dave Tregunna kehuu vuolaasti Suicide Chainin singleä:

”Hyvät soundit ja energia kohdallaan. Valmis tuote! Kitaroista erikoismaininta.”

Suicide Chainin nokkamies Viljami Jämsä kertoo biisistä näin:

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

”’Cold Blood’ on kirjoitettu alun perin talvella 2021-2022 ollessani 16-vuotiaana Kaustisella elokuvateatterissa vanhan bändini treeneissä. Biisiin on purettu sanoitusten ja saundin osalta pahaa oloa. ’Cold Blood’ kertoo altavastaajan roolista uloskasvamisesta. Kappale kuulostaa siltä kuin pistäisi Panteran, vanhan Metallican ja Santa Cruzin blenderiin sekä heittäisipari pihlajanmarjaa sekaan!”

Suicide Chain on perustettu tämän vuoden alussa. Viljami Jämsä pelasi toisen kitaristin Vertin ja rumpali Jasperin kanssa XBOXia putkitelkkarista miettien samalla bändin unelmakokoonpanoa. Jämsä jatkaa aiheesta seuraavasti:

”Tultiin siihen lopputulokseen, että Onni (basisti) täydentää kokoonpanon. Tässä kävi taas klassinen ’kolme kitaristia, ei basistia’ -keissi, joten ilmoitin Onnille, että nyt perustetaan bändi ja sä tuut bassoon. Vastaus oli lyhyt ja ytimekäs ”allright”, ja näin saatiin kasaan Suicide Chain. Periaatteessa bändi on siis meidän kaveriporukan All Stars!”

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Kuuntele ”Cold Blood” tästä:

Tutustu bändiin lisää somessa: Facebook, Instagram