Suomalaisten ja ruotsalaisten yhteisvoitto – The Halo Effect ja Bloodred Hourglass Tampereella 12.2.

Kirjoittanut Ossi Kumpula - 17.2.2025

Runsaat kaksi ja puoli vuotta sitten debyyttialbuminsa julkaissut The Halo Effect on alkuvuodesta kiertänyt Euroopan nimekkäitä klubeja pääesiintyjän ominaisuudessa. Räjähtävästä alusta on tietysti osittain kiittäminen sitä tosiasiaa, että yhtyeessä häärii useita nimekkäitä melodisen ruotsalaismetallin kärkinimiä, jotka ovat hankkineet kannuksensa muun muassa In Flamesissa ja Dark Tranquillityssä. Vaan eihän The Halo Effectin juoni pelkällä menneillä ansioilla ratsastamisesta koostu, vaan viime kuussa julkaistu ”March of the Unheard” jatkaa sillä samalla takuuvarman tarttuvuuden tiellä, jota jo debyyttialbumi ansiokkaasti päällysti. Pääesiintyjän aisaparina niin koto-Suomessa kuin muuallakin Euroopassa oli kaksikymppisiään tänä vuonna viettävä Bloodred Hourglass.

Harvoinpa onnistuu mikään lämppäribändi tehtävässään yhtä hyvin kuin Bloodred Hourglass. Täsmällisesti iltakahdeksalta aloittanut suomalaisorkesteri tuli, soitti ja voitti kahdenkymmenen vuoden kokemukseen nojaten. Noin tunnin setti koostui toinen toistaan mukaansatempaavista täsmäiskuista. Yliesökin oli hyvin mukana juonessa alusta alkaen, ja ensimmäisen moshpitin muodostuttua ihmiset intoutuivat kyseiseen törmäilyyn useimmissa kappalessa. Koko yhtyeen karisma laulaja Jaredi Koukosen johdolla oli niin vetoavaa, ettei yleisöä tarvinnut juuri sen kummemmin herätellä tapahtumiin mukaan. Bloodred Hourglassin biisit puhuivat puolestaan ja ne puhuivat sellaisella voimalla, että siinä oli pääesiintyjällä täysi työ nousta rinnalle saati ohi.

Tapahtuman aikataulut pitivät kutinsa ja illan kahdesta bändistä jälkimmäisenä soittanut The Halo Effect aloitti hieman ennen puolta kymmentä. Jos Bloodred Hourglassin melodinen ilottelu olikin saanut yleisön jo lämpimäksi, piti The Halo Effect huolen, etteivät löylyt ainakaan kylmenemään päässeet. Bändi oli tiistai-iltana soittanut loppuunmyydylle yleisölle Tavastia-klubilla ja keskiviikkoon tultaessa Tampereen Tavara-asema oli yhtä lailla mustanaan innokkaita metallifaneja. Näitä tosiseikkoja jaksoi laulaja Mikael Stanne hymyssä suin ihmetellä, mikä sähköisti tunnelmaa entisestään. Suomalaisten metallinnälkä lienee kyltymätön, sillä vaikka kyseessä olikin laatubändien laatumusiikin täyteinen keikkailta, niin onhan se nyt pieni ihme, että keskellä viikkoa on tuvat täynnä kaupungissa kuin kaupungissa. 

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

Soittajien kokenut rentous, kappalemateriaalin vahvuus ja laulaja Mikael Stannen pettämätön karisma olivat The Halo Effectin onnistumisen kulmakivet. Esiintymislavalla tai valoshow’ssa ei ollut mitään erityisen katsettakiinnittävää, vaan keikkatunnelma Tavara-asemalla kohosi katonrajaan puhtaasti biisien turvin. Yleisön ja yhtyeen keskinäinen hyväntuulisuus ja heittäytyminen ruokkivat toisiaan, teknisessä suorittamisessa ei ollut valittamista ja soundit tekivät biiseille oikeutta. 

The Halo Effect puristi reilun tunnin settiinsä neljätoista kappaletta. Kun Bloodred Hourglass soitti suunnilleen samanpituisen setin, voi senkin puolesta todeta, että ehkä tänä iltana oli pikemminkin kyse kahden tasaveroisen yhtyeen tasaisesti jakamasta kunniasta, kuin perinteisestä lämppärin ja pääbändin asetelmasta. Tammikuun puolivälistä käynnistynyt The Halo Effectin ja Bloodred Hourglassin yhteiskiertue päättyy tänä viikonloppuna Ruotsiin, joka on ensiksimainitulle kotimaa ja jälkimmäiselle vielä valloittamatonta seutua. Mikäs sen osuvampaa, kuin että länsinaapureilta on kotiinsa lämpimiä muistoja vietäväksi Suomesta ja ruotsalaiset saavat ensikosketuksensa yhteen kotimaamme johtavista metallibändeistä.

KuvatOutoKuva

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Settilista (The Halo Effect):

March of the Unheard
Feel What I Believe
In Broken Trust
The Needless End
Detonate
Conditional
Cruel Perception
A Truth Worth Lying For
Become Surrender
What We Become
Gateways
Last of Our Kind
Days of the Lost
Shadowminds