Swallow The Sun kiertää Suomea alkuvuodesta – ”Tervetuloa keskitalven messuun”
Kotimainen metallisuuruus Swallow The Sun suuntaa alkuvuodesta kattavalle Suomen-kiertueelle. Kitaristi ja biisintekijä Juha Raivio kuvailee tulevaa rundia yhtyeen olemusta syvästi heijastelevaksi:
”Swallow The Sun ei ole koskaan pelännyt suuria kontrasteja ja tunteita, koska niistä meidän sielumme ja sydämemme on rakennettu. Pohjolan ihmisinä tunnemme ja elämme kontrastit todella syvästi – niin musiikissa kuin luonnossa. Se on sekä kirous että siunaus olla kuun, auringon, valon ja pimeyden kansa. Tervetuloa keskitalven messuun!”
Vuonna 2000 perustettu Swallow The Sun tunnetaan kansainvälisesti yhtenä genrensä kärkinimistä. Yhtyeen uusin albumi ”Shining” julkaistiin lokakuussa 2024, ja se palkittiin Emma-gaalassa Vuoden metallialbumin Emmalla. Kulunut vuosi on ollut yhtyeelle intensiivinen: keväällä bändi teki laajat kiertueet Pohjois-Amerikassa ja Keski-Euroopassa, kesällä nähtiin festivaalilavoilla, ja 25-vuotista taivalta juhlittiin Helsingin juhlaviikoilla loppuunmyydyssä Huvila-teltassa.
Ennen kotimaan kiertuetta yhtye esiintyy vielä Japanissa, Britteinsaarilla ja Australiassa.
Swallow The Sun – Under The Moon & Sun -kiertue 2025:
30.01. Tampere – Tavara-asema
31.01. Lahti – Finlandia-klubi
06.02. Helsinki – Tavastia
07.02. Turku – Nordic Metal Cruise
13.02. Kuopio – Sawohouse UG
14.02. Savonlinna – House of Olaf
20.02. Joensuu – Kerubi
21.02. Jyväskylä – Lutakko
Lisätietoja:
www.swallowthesun.net
www.fullsteam.fi