Tailgunner julkaisi uuden singlen ”Eulogy” tulevalta albumilta
Brittiläinen heavy metal -yhtye Tailgunner on julkaissut uuden singlen 6. helmikuuta Napalm Recordsin kautta ilmestyvältä ”Midnight Blitz” -albumilta. ”Eulogy”-single on albumin päätösraita, ja se sai seurakseen lyriikkavideon.
Yhtye kommentoi tuoretta kappaletta:
”’Eulogy’ on uramme eeppisin julkaisu tähän mennessä. Erityisesti sankareistamme Helloweenista ja Blind Guardianista inspiroituneena se on Tailgunner täydellä kaasulla kertomassa eeppisestä matkasta tuonpuoleiseen. Tarvitsimme videon, joka vastaisi tämän matkan mittakaavaa, joten haimme jälleen apua Andy Pilkingtonilta Very Metal Artilta. Andy kiinnitti huomiomme alun perin työllään Judas Priestin ’Painkillerin’ parissa ja teki tietenkin loistavaa jälkeä myös edellisellä singlellämme ”Tears in Rain”. Valmistaudu taistelemaan demoneita vastaan, ratsastamaan tulen ja jään yli sekä kohtaamaan lopullinen kohtalo. Tämä on ’Eulogy’!”
Katso lyriikkavideo alta:
Yhtye kertoo tulevasta albumista:
”Kiertäessämme debyyttialbumimme tiimoilta eräs roudari kuvaili meitä ‘Maidenin ja Priestin äpärälapseksi’, ja siitä tuli uuden ’Midnight Blitz’ -albumin perusajatus. Aivan kuten edeltäjämme olemme päättäneet puskea eteenpäin, kehittää soundiamme ja rakentaa sen varaan, mitä meillä jo on tinkimättä kuitenkaan koskaan siitä, mistä aloitimme – puhtaasta heavy metalista! Emme vain kumarra heidän, jotka kulkivat ennen meitä, alttarilla vaan aiomme seistä sen päällä ja olla sankareita kokonaan uudelle sukupolvelle! Soitimme yli 100 keikkaa debyyttialbumimme tiimoilta jakaen lavat metallin legendaarisimpien nimien kanssa maksaen oppirahamme verellä, hiellä, kyynelillä ja loputtomilla öillä tien päällä. Kaikki, mitä opimme, on nähtävissä albumilla pakattuna kymmeneen kappaleeseen, jotka mielestämme muodostavat aidon ja olennaisen Tailgunner-albumin. Albumin on tuottanut itse K.K. Downing, ja tiivis työskentely hänen kanssaan koko prosessin ajan on ollut elämän mittainen matka. Voit kuulla aidon metallijumalan kosketuksen läpi koko albumin!”
