Tänä keväänä Kaveria ei jätetä -kiertueelle suuntaava suomipunkyhtye Luutarhatontut julkaisi uuden EP:n
Metallia ja rockia punkiin yhdistelevä Luutarhatontut on julkaissut suoratoistopalveluihin uuden ”Kaveria ei jätetä” -EP:n. Samalla uusi kappale ”Kaveribiisi” on saanut videon. Bändi kertoo aiheesta näin:
”’Kaveria ei jätetä’ -EP:llä kaikki neljä kappaletta ovat hieman erilaisia keskenään, mutta niitä yhdistää uhmakas asenne, jossa synkkyyttäkään ei oteta aivan vakavasti. Sitä kuvastaa EP:n kansitaidekin.
’Kaveribiisin’ videoon haimme inspiraatiota yömyöhään auki olevasta karaokekuppilasta, yläasteen symppiksistä powerpoint-esitelmistä ja meidän keskinäisestä ystävyydestä niin bändissä kuin sen ulkopuolella.”
Uuden musiikin julkaisun jälkeen Luutarhatontut lähtee kevätkiertueelle ympäri Suomea. Yhtye mainitsee:
”Pienen tauon jälkeen on mahtavaa suunnata tien päälle. Erityisesti luutarhassa intoillaan, koska mukana on myös meille kokonaan uusia keikkakaupunkeja sekä kolme lämmittelykeikkaa suomipunkin ikonille, Nyrkkitappelulle!”
Kaveria ei jätetä -kevätkiertue:
13.3. Tukikohta, Oulu
14.3. Kramsu, Jyväskylä
28.3. House of Rock, Kouvola
3.4. Kuluma Pub, Imatra
4.4. La Barre, Joensuu
17.4. Taidetehdas, Porvoo
18.4. Street Food Factory, Kotka
Kokoonpano:
Sanna Vaasheimo – laulu
Joonas ”Honkste” Honkimaa – kitara
Joonas ”Jones” Lantta – rummut & taustalaulu
Tuomo Kuivalainen – basso & taustalaulu
Bändiin pääset tutustumaan lisää somessa: Instagram, Tiktok, Facebook


