The Amity Affliction julkaisi videotervehdyksen bändistä lähteneelle rumpalilleen

Kirjoittanut Samuel Järvinen - 2.7.2026

Australialainen metalcore-yhtye The Amity Affliction on kommentoinut virallisesti rumpalinsa Joe Longobardin hiljattaista lähtöä yhtyeestä. Longobardi kertoi eroamisestaan 24. kesäkuuta julkaisemassaan tiedotteessa, ja nyt The Amity Affliction julkaisi aiheesta videoviestin.

Yhtye paljasti samalla, että Longobardi on aloittamassa uutta elämänvaihetta isänä.

”Vaikka olemme surullisia Joen lähdöstä, olemme samalla todella iloisia hänen puolestaan, kun hän aloittaa uuden elämänvaiheen isänä. Toivotamme hänelle kaikkea hyvää. Tiedämme, kuinka poikkeuksellisen lahjakas rumpali hän on, joten olemme varmoja, että tämä on vasta uuden matkan alku. Odotamme innolla, että näemme hänet jälleen, kun palaamme Yhdysvaltoihin. Paljon rakkautta.”

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Yhtye julkaisi samalla myös Longobardin aiemmin antaman jäähyväisviestin:

”Kahdeksan vuoden jälkeen olen päättänyt jättää The Amity Afflictionin. Olen äärimmäisen kiitollinen ja onnekas siitä, että sain viettää nämä vuodet yhtyeen kanssa. Toivotan Johnnylle, Danille, Joelille sekä koko kiertuehenkilöstölle pelkkää hyvää tulevaisuuteen. Tämä on ollut uskomaton matka. Kiitos kaikille saamastani rakkaudesta. Nähdään vielä.”