The Eternal julkaisi ”Obscured Horizons” -sanoitusvideon – yhtye nähdään ensi kesänä Lahdessa
Australialais-suomalainen progressiivista ja tummasävyistä metallia soittava The Eternal on julkaissut uuden lyriikkavideon ”Obscured Horizons” -kappaleestaan. Kappale on nimiraita yhtyeen kahdeksannelta studioalbumilta ”Obscured Horizons”, joka ilmestyi 18. syyskuuta Reigning Phoenix Musicin kautta.
Uudella videolla yhtye nostaa esiin kappaleen progressiiviset vaikutteet. Monikerroksinen kitarointi, tunnelmalliset osuudet ja melankoliset melodiat yhdistyvät sävellyksessä, joka liikkuu toivon ja epätoivon välimaastossa.
The Eternal kiersi syyskuussa Australiassa Amorphiksen kanssa. Yhtyeen nykykokoonpanossa vaikuttavat laulaja-kitaristi Mark Kelson, kitaristi Richie Poate, basisti Niclas Etelävuori ja rumpali Jan Rechberger. Etelävuori tunnetaan aiemmasta urastaan Amorphiksessa, ja Rechberger toimii edelleen yhtyeen rumpalina.
Kelson on kuvaillut yhtyeen progressiivisuutta erityisesti tunnelmien ja äänimaisemien kautta:
”Kun puhumme musiikkimme progressiivisuudesta, sitä ei pidä ymmärtää niin, että olisimme teknisiä virtuooseja. Emme ole Dream Theater. Kokeellisuus tulee esiin tunnelmallisissa äänimaisemissa.”
Yhtye saapuu ensi kesänä myös Suomeen ja esiintyy Lahden Kesä Mössö -tapahtumassa 19. kesäkuuta 2027 yhdessä muun muassa Amorphiksen ja D-A-D:n kanssa. Etelävuori ja Rechberger kertoivat aiemmin Chaoszinen haastattelussa albumin synnystä.
Katso ”Obscured Horizons” -sanoitusvideo alapuolelta.

