The Last Ten Seconds of Life julkaisee uuden albuminsa ”The Dead Ones” huhtikuussa

Kirjoittanut Teemu Hakala - 17.1.2026

Pennsylvanialainen deathcore-yhtye The Last Ten Seconds of Life on vahvistanut julkaisevansa kahdeksannen studioalbuminsa ”The Dead Ones” 17. huhtikuuta. Levy ilmestyy Metal Blade Recordsin kautta ja toimii samalla yhtyeen ensimmäisenä julkaisuna kyseiselle levy-yhtiölle.

Uusi albumi seuraa vuoden 2024 ”No Name Graves” -kokopitkää. Tällä kertaa yhtye halusi viedä ilmaisunsa aiempaa raskaampaan ja selkeämpään suuntaan. Tästä syystä levyn äänitykset keskittyivät erityisesti kitaroiden, basson ja rumpujen sointiin. Lopputuloksena kymmenen kappaleen kokonaisuus kuulostaa aiempaa paksummalta ja suoraviivaisemmalta.

Äänitykset tehtiin Atrium Audiolla Pennsylvaniassa tuottajien Carson Slovakin ja Grant McFarlandin johdolla. Lisäksi albumilla kuullaan useita vierailijoita, jotka sitovat yhteen yhtyeen eri aikakausia. ”Make It to Heaven” -kappaleella vierailee David Simonich Signs Of The Swarmista, kun taas ”Rat Trap” sisältää entisen Fit For An Autopsy -laulajan Nate Johnsonin osuuden. Samaan aikaan Alan Grnja Distant-yhtyeestä kuullaan kappaleella ”Dollar to a Dime”.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Albumin päätösraidalla ”XXXXXXXXXX” tekee paluun yhtyeen alkuperäinen vokalisti Storm Strope. Tästä syystä ”The Dead Ones” ei ole vain uusi askel eteenpäin, vaan myös katsaus yhtyeen historiaan. Yhteistyöt tuntuvat harkituilta ja palvelevat kokonaisuutta ilman, että huomio karkaa itse kappaleista.

Sanoituksissa levy käsittelee edelleen kuolemaa ja uudelleensyntymää. Tällä kertaa näkökulma on kuitenkin aiempaa henkilökohtaisempi. Nimikkokappale ”The Dead Ones” pureutuu suruun ja ihmisten välisen yhteyden katoamiseen. Kitaristi Wyatt McLaughlinin mukaan kappale kuvaa halua saada vielä yksi hetki menetetyn läheisen kanssa ja sitä, miten tuo kaipuu voi muokata ihmistä pysyvästi.

  1. The Dead Ones
  2. Make It to Heaven (feat. David Simonich of Signs Of The Swarm)
  3. Rat Trap (feat. Nate Johnson)
  4. Freak Reflection
    05.1-800-DO YOU WANT TO DIE?
  5. Stiletto
  6. Stereo
  7. Dollar to a Dime (feat. Alan Grnja of Distant)
  8. Corruption Concerto
  9. XXXXXXXXXX (feat. Storm Strope)
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy