The New Pornographers -yhtyeen rumpalille rikossyytteitä lapsiin kohdistuvista seksuaalirikoksista
Indierock-maailmaa on järkyttänyt vakava tapaus. Kanadalaisen The New Pornographers -yhtyeen rumpali Joseph Seiders on pidätetty vakavien syytösten perusteella. Variety-lehden mukaan Seidersiä vastaan on nostettu syytteet liittyen lapsipornon hallussapitoon ja muihin alaikäisiin kohdistuviin rikoksiin.
Kalifornian viranomaiset vahvistavat, että Seiders otettiin kiinni 9. huhtikuuta Palm Desertin kaupungissa Los Angelesin lähellä. Pidätys tapahtui sen jälkeen, kun poliisi oli saanut ilmoituksia huolestuttavista tapahtumista. Viranomaisten tiedotteen mukaan 11-vuotias poika oli 7. huhtikuuta ilmoittanut vanhemman miehen kuvaavan häntä julkisessa vessassa. Kaksi päivää myöhemmin paikallinen työntekijä teki toisen ilmoituksen nähtyään aikuisen miehen liikkuvan vessatiloissa alaikäisten poikien kanssa.
Kun poliisi takavarikoi ja tutki Seidersin puhelimen sekä suoritti kotietsinnän tämän asunnossa, viranomaiset löysivät todisteita, jotka viittaavat rumpalin osallisuuteen mainittuihin tapauksiin ja muihin vastaaviin rikoksiin. Tämän seurauksena Seidersiä syytetään nyt lapsipornon hallussapidosta, alaikäisen ahdistelemisesta sekä yksityisyyden loukkaamisesta. Oikeuskäsittely alkaa 22. huhtikuuta.
The New Pornographers, joka perustettiin vuonna 1997 ja on julkaissut yhdeksän studioalbumia, reagoi välittömästi tapahtumiin. Yhtye julkaisi sosiaalisen median kanavillaan tiedotteen, jossa he kertovat olevansa ”järkyttyneitä, kauhuissaan ja musertuneita” Seidersiin kohdistuvien syytteiden vuoksi. Bändi on katkaissut kaikki siteensä rumpaliin, joka liittyi kokoonpanoon vuonna 2014.