The Sound of Animals Fighting julkaisee uuden albumin syyskuussa – kuuntele ensimmäinen single ”Lady of the Cosmos”

Kirjoittanut Teemu Hakala - 22.7.2025

Yhdysvaltalainen rock-superkokoonpano The Sound of Animals Fighting on palannut uuden musiikin kera. Yhtye julkaisi juuri uuden singlensä ”Lady of the Cosmos”, joka toimii esimakuna tulevalta albumiltaan ”The Maiden”. Yli kuusi minuuttia kellottava kappale on bändin ensimmäinen uusi julkaisu sitten vuoden 2022 EP:n ”Apeshit”.

”The Maiden” ilmestyy 12. syyskuuta Born Losers Recordsin kautta ja sisältää yhteensä kymmenen kappaletta, joista ”Lady of the Cosmos” löytyy neljänneltä sijalta. Albumin vinyyliversioiden ennakkotilaukset ovat jo käynnissä, ja toimitusten on määrä alkaa julkaisun aikoihin.

Uusi single jatkaa bändille ominaista tyyliä, jossa yhdistyvät kokeellinen rock, post-hardcore, math rock ja progevaikutteet. Vaikka yhtye ei ole toistaiseksi antanut virallisia kommentteja kappaleesta, fanien ensireaktiot verkossa lupailevat vahvaa aloitusta ja nostattavat odotuksia tulevan albumin suhteen.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

The Sound of Animals Fighting syntyi 2000-luvun alkupuolella ja keräsi nopeasti kulttimainetta vuosina 2004–2008 julkaistulla albumitrilogiallaan. Pitkän hiljaiselon jälkeen bändi palasi levyttämään vuonna 2022 EP:llä ”Apeshit” – ja nyt on vuorossa uusi luku yhtyeen tarinassa.

The Sound of Animals Fighting - The Maiden
  1. The Maiden
  2. Evil Sprites
  3. Bangladesh
  4. Lady of the Cosmos
  5. Chrysanthemum
  6. Kaleidoscope
  7. The Horror
  8. Pretty Like Cake
  9. Kanda
  10. The Fall of Western Civilization