The World Is a Beautiful Place & I Am No Longer Afraid to Die julkaisi uuden singlen ”Dissolving” ennen elokuista albumijulkaisua
The World Is a Beautiful Place & I Am No Longer Afraid to Die tarjoilee uuden maistiaisen tulevalta albumiltaan – nimittäin rauhallisemman ja herkemmän kappaleen ”Dissolving”, joka erottuu edukseen muuten intensiivisemmällä ja raskaammalla levyllä. Kyseessä on seitsemäs raita yhtyeen odotetulta viidenneltä studioalbumilta ”Dreams of Being Dust”, joka ilmestyy 22. elokuuta Epitaph Recordsin kautta.
Siinä missä aiemmat sinkut ”Auguries of Guilt”, ”Beware the Centrist” ja ”Se Sufre Pero Se Goza” nojasivat enemmän jykevään ja paikoin kaoottiseen äänimaisemaan, tuo ”Dissolving” levylle hengähdystauon – kappaleessa painotetaan minimalistista tunnelmaa ja pohdiskelevaa otetta ilman, että bändin kokeellinen perusluonne unohtuu.
”Dreams of Being Dust” pitää sisällään yhteensä yksitoista kappaletta, joiden sanoma on entistä tiukemmin kiinni yhteiskunnassa ja sen ristiriidoissa. Albumin ovat tuottaneet yhtyeen kitaristi Chris Teti sekä Greg Thomas, ja sen masteroinnista on vastannut Will Putney.
- Dimmed Sun
- Se Sufre Pero Se Goza
- No Pilgrim
- Beware the Centrist
- Oubliette
- Captagon
- Dissolving
- Reject All and Submit
- December 4th, 2024
- Auguries of Guilt
- For Those Who Will Outlive Us