Tuhdimmat Tahdit -festivaali palaa Ratinanniemeen ensi vuonna
Pirkanmaan suurin rock-festivaali Tuhdimmat Tahdit juhlitaan ensi kesänä tutulla paikallaan Tampereen Ratinanniemessä 3.–4.7.2026. Kaksipäiväinen tapahtuma tarjoaa jälleen raskaan musiikin ystäville unohtumattomia keikkoja, ainutlaatuista tunnelmaa ja kesän parasta livemusaa Tampereen sydämessä.
”On aivan mahtavaa päästä tuomaan Tuhdimmat Tahdit takaisin Ratinanniemeen, joka on monille rakas ja ikoninen keikkapaikka. Ratinanniemessä festivaali pääsee jälleen kukoistamaan täydellä teholla: upea ympäristö, ainutlaatuinen tunnelma ja huikeat bändit – kaikki yhdessä tekevät ensi kesästä erityisen. Tämä paluu on ollut monen toiveissa, ja nyt se toteutuu! Ensi vuoden esiintyjäkaartista tulee löytymään jälleen ulkomaalaisia artisteja kovien kotimaisten esiintyjien joukossa, joten luvassa on takuulla ikimuistoinen festivaalikokemus”, festivaalin promoottori Kari Penttinen summaa.
Ensi vuoden festivaalin liput tulevat myyntiin maanantaina 7.7. klo 15 – tarjolla on rajoitettu erä huippuedullisia lippuja:
2 päivän lippu: 65 €
2 päivän Frendilippu (2 kpl): 110 €
2 päivän PLUS: 130 €
PLUS-liput sisältävät tuttuun tapaan mukavuutta: oma baarialue, omat saniteettitilat, istumapaikkoja ja pientä naposteltavaa.
Tämän vuoden Tuhdimmat Tahdit on parhaillaan käynnissä Tampereen Eteläpuistossa. Festivaalin toinen päivä huipentuu tänään lauantaina, kun lavalle nousevat vielä mm. Battle Beast, Michael Monroe, Hardcore Superstar ja Turmion Kätilöt. Illan päättää eurooppalaisen power metalin jättiläinen Blind Guardian.
Tuhdimmat Tahdit on aikuisväelle suunnattu, ikärajallinen festivaali, jossa nautitaan livemusiikin lisäksi monipuolisesta ruoka- ja juomatarjonnasta. Festivaalin järjestää Tuhti Events Oy.
Lisätiedot ja liput:
www.tuhdimmattahdit.com