Tunteiden virrassa kelluen – arviossa Miiden ”Pimeydestä valoon”
Pop rock -artisti ja laulaja-lauluntekijä Miide julkaisi hiljattain esikoisalbumin ”Pimeydestä valoon”. Kuten nimi antaa ymmärtää sukeltaa levy syvälle tunteiden ja kokemusten maailmaan mutta säilyttää silti toiveikkuuden paremmasta huomisesta. Lyriikat käsittelevät yksinäisyyttä, mielenterveyden haasteita ja elämän eri vaiheista selviytymistä enemmän tai vähemmän artistin omien kokemusten kautta kerrottuna. Albumin sanoitukset ja sävellykset ovat Miiden käsialaa, kun taas tuotannosta ja sovituksista vastaa musiikin moniosaaja Mikko Kangasjärvi.
Vaikeista teemoista huolimatta levyn sävellykset ovat täynnä hyväntuulisuutta ja keveyttä. Erityisesti kappale ”Niin kauan kun” tuntuu kuin lämpimältä ystävän halaukselta, johon kitarasoolo lisää tunnelmaa. Energisemmästä päästä löytyy ”Hei mä meen”, jonka kaltaisia meneviä biisejä olisin kuullut mielelläni enemmän. Albumin viimeinen raita ”Mielenrauhaa” on yksinkertainen ja kaunis makupala, joka on juuri oikea päätös levylle.
Miiden ääni on kaunis ja hyvin vangitseva. Koska ”Pimeydestä valoon” sisältää pääosin rauhallisempaa materiaalia, jäin pohtimaan, millaiselta artistin ääni kuulostaisi vauhdikkaammissa ja hieman revittelevämmissä kappaleissa. Nyt kappaleet kulkevat paikoitellen melko samankaltaisissa tunnelmissa, minkä vuoksi kokonaisuus tuntuu hieman liian tasaiselta. Toisaalta se jättää myös odotusta tulevaan, ja jatkossa erilaisilla sävyillä leikittely voisi tuoda kappaleisiin vielä lisää ulottuvuutta.
