Nightwishin Tuomas Holopainen äänittää tulevaa sooloalbumiaan Lontoossa
Nightwishin kosketinsoittaja ja säveltäjä Tuomas Holopainen näyttää olleen mukana uusissa orkesteri- ja kuoroäänityksissä Lontoossa. Asia käy ilmi kitaristi ja tuottaja Kostis Pyrenisin sekä Studio Mosquiton yhteisestä Instagram-julkaisusta, jossa kerrotaan kahdesta päivästä AIR Studiosin Lyndhurst-studiolla ennen työskentelyn jatkumista Abbey Roadilla.
Julkaisussa mainitaan Holopaisen lisäksi laulaja Johanna Kurkela, Timo Kurkela ja Ada Athanasopoulou. Mukana ovat olleet myös äänittäjä Haydn Bendall, kapellimestari ja sovittaja James Shearman sekä säveltäjä Martin Higgins. Päivityksen mukaan orkesteriosuudet äänitettiin ensimmäisenä päivänä ja kuoro seuraavana.
Holopainen näyttäisi olevan Lontoossa äänittämässä tulevaa sooloalbumiaan. Instagram-julkaisu tarjoaa näin ensimmäisiä välähdyksiä albumin studiotyöskentelystä. Tulevan levyn nimeä tai julkaisuaikataulua ei ole vielä kerrottu.
Holopainen tunnetaan Nightwishin lisäksi muun muassa Auri-yhtyeestä, jossa hänen kanssaan vaikuttavat Johanna Kurkela ja Troy Donockley. Holopainen julkaisi vuonna 2014 myös sooloalbumin ”Music Inspired by the Life and Times of Scrooge”, jonka musiikissa kuultiin laajoja orkesterisovituksia.
Tarkempia tietoja Holopaisen tulevan sooloalbumin sisällöstä ja julkaisusta odotetaan myöhemmin. Kostis Pyrenisin Instagram-tili on yksi julkaisun alkuperäisistä lähteistä.


