Uudistunut Asia kuulostaa järisyttävän hyvälle – arviossa yhtyeen ”Live In England”
Englantilainen Asia teki 80-luvulla lähtemättömän vaikutuksen rock-musiikin maailmaan julkaisemalla debyyttialbumin ja sen myötä uransa suurimman hitin ”Heat Of The Momentin”. Nousujohteinen kiito jatkui vuosikymmenen ajan, minkä jälkeen jäsenistössä tapahtui muutoksia. Bändin alkuperäinen kokoonpano teki paluun vuonna 2006, ja tarina jatkui taas. Vaikka yhtyeen riveissä olikin kuultu useampia solisteja vuosien varrella, oli alkuperäisen vokalistin John Wettonin kuolema vuoden 2017 alussa suuri menetys.
Wettonin menehtymisen jälkeen Asia soitti satunnaisia konsertteja, mutta tasaista jatkumoa aktiivisuudelle ei tuntunut löytyvän. Tilanne näyttää nyt kuitenkin vihdoin kirkastuneen parin viime vuoden aikana. Bändi uudisti kokoonpanonsa vuonna 2024 ja solmi viime vuonna levytyssopimuksen Frontiersin kanssa. Uudistuneen yhtyeen elinvoimasta todisteena toimii tässä kuussa julkaistu ”Live In England”, joka on innostavaa kuultavaa.
Legendaarisesta englantilaisyhtyeestä löytyy tänä päivänä nelikko, jonka muodostavat Geoff Downes, Virgil Donati, John Mitchell ja Harry Whitley. Downes on Asian ainut alkuperäinen perustajäsen, ja muut liittyivät hänen matkaansa toissa vuonna. Donati on hankkinut kannuksensa muun muassa Planet X:n ja Steve Vain parissa, kun Mitchell on puolestaan työskennellyt lukuisten pienempien rock-yhtyeiden parissa. Tuoreesta kolmikosta mielenkiintoisin on ehdottomasti vokalisti-basisti Whitley, joka omaa upean ja häkellyttävän samankaltaisen äänen kuin edesmennyt Wetton. Siksipä ei olekaan ihme, että Whitley on pestattu tehtävään, ja hyvä niin, sillä hän kykenee tuomaa Asian kappalaiseen niiden kaipaaman surumielisyyden. Kun lisätään vielä vokalistin eloisa äänenkäyttö, on lopputulos hyvin vaikuttavan kuuloinen.
”Live In England” on äänitetty viime vuoden huhtikuussa Sussexissa soitetun konserttisarjan yhteydessä. Keikan kulku pohjautuu pitkälti Asian nimettömän debyyttialbumin sisältöön. Mukana on tosin muutama bonuskappale, joista The Bugglesin ”Video Killed The Radio Star” lienee monille lukijoille tuttu. Vaikka äänitteellä kuuluu tuon tuosta yleisön innokasta mylvintää, on ”Live In England” pitkälti kuin debyyttialbumin uudelleenäänitys laadukkuutensa puolesta. Se ei tosin haittaa, sillä niin soittajien kuin Whitleyn ulosanti antavat Asiasta hyvin sähköisen vaikutelman. Uudistunut kokoonpano tekee kunniaa debyyttialbumille ja on onnistunut herättämään sen vakuuttavasti henkiin.
Kappalelista:
Kirjoittanut: Aleksi Parkkonen

