Uusi metallifestivaali Dying City debytoi Harjavallassa – Stam1na, Lähiöbotox ja Nicole mukana kattauksessa
Harjavalta saa keväällä 2027 uuden raskaan musiikin tapahtuman, kun Dying City Vol.1 järjestetään ensimmäistä kertaa 15. toukokuuta. Tapahtuman pääesiintyjäksi on kiinnitetty Stam1na, ja mukana nähdään myös Lähiöbotox, Nicole, Ratface sekä Hyljätyt.
Harjavallan Liikunta- ja Uimahallissa järjestettävä Dying City Vol.1 tuo Satakuntaan uuden metalliin, hardcoreen ja rap-metalliin keskittyvän tapahtuman.
Illan pääesiintyjänä nähdään Stam1na. Lemin metalliylpeyden lisäksi tapahtumassa esiintyy raskasta metallia ja räppiä yhdistelevä Lähiöbotox.
Mukana on myös pitkän linjan metalliyhtye Nicole, joka juhlistaa tapahtumassa 30-vuotista taivaltaan erikoiskeikalla. Hardcore-osastoa edustaa helsinkiläinen Ratface.
Kattauksen täydentää Hyljätyt, jonka riveissä vaikuttaa muista yhteyksistä, kuten Stam1nasta, St. Hoodista ja Ratfacesta tuttuja muusikoita.
Tapahtuman järjestäjien mukaan Dying Cityn tarkoituksena on tuoda Harjavaltaan uudenlainen raskaan musiikin tapahtuma, eikä ensimmäiseksi numeroitu tapahtuma ole jäämässä ainoaksi.
”Dying City syntyi halusta tuoda Satakuntaan ja Harjavaltaan tuore ja laadukas tapahtuma, jossa yhdistyvät eri genrejen isoimmat nimet sekä tinkimätön asenne. Vol. 1 on vasta alkusoittoa!”
Dying City Vol.1 järjestetään lauantaina 15. toukokuuta 2027 Harjavallan Liikunta- ja Uimahallissa. Tapahtuma on K-18. Liput tulevat myyntiin 25. syyskuuta 2026, ja hinnat alkavat 32,90 eurosta.
Dying City Vol.1:
Stam1na
Lähiöbotox
Nicole – 30-vuotisjuhlakeikka
Ratface
Hyljätyt
Aika: 15.5.2027
Paikka: Liikunta- ja Uimahalli, Yhdyskatu 2, Harjavalta
Ikäraja: K-18
Liput: alkaen 32,90 €, myyntiin 25.9.2026

