Varastettuja soittimia liikkeellä: porilaiselle treenikämpälle murtauduttiin törkeästi – ”Tällaisena maailman aikana muusikon leipä on muutenkin aika tiukassa”

Sellaista järkytyksen tunnetta ei voi kuvailla, kun joutuu varkauden kohteeksi. Muusikoiden tapauksessa on suorastaan törkeää, miten jotkut kehtaavat kajota toisen työkaluihin, joilla ei usein ole ainoastaan rahallista arvoa, vaan myös mittaamatonta tunnearvoa.
Satakunnan Kansa uutisoi juuri porilaiselle treenikämpälle tapahtuneesta murrosta, jossa varkaiden mukaan lähti joukko instrumentteja. Murto tapahtui osoitteessa Karjalankatu 12 viime torstain ja perjantain välisenä yönä.
Memoiran ja Blowtorchin jäsen Niko Laaksonen on yksi, jolta soittimia varastettiin. Laaksonen kertoo Satakunnan Kansalle, että varastettuihin soittimiin lukeutuu yhteensä kahdeksan bassoa ja kitaraa, joiden hinta vaihtelee 400 ja 1000 euron välillä.
Laaksosen mukaan viedyt soittimet olivat onneksi käyttöä näkeviä työhevosia, eivätkä uniikkeja custom-instrumentteja tai keräilyharvinaisuuksia. Yksi viedyistä kitaroista oli kuitenkin erilaisten lisäosien ja omien muokkauksien takia sellainen, jota ei tule vastaan muualla.
”Tällaisena maailman aikana muusikon leipä on muutenkin aika tiukassa, ja sitten kalliit soittimetkin vielä viedään”, Laaksonen kommentoi Satakunnan Kansalle.
Alhaalla varastettuja soittimia:
Tokai SG-43 Cherry
Ibanez SR305 IPT 5-kielinen basso
Harley Benton SC-Custom Ocean Flame
Warwick Rockbass Streamer Std, musta
Jackson David Ellefson CBX, hopea
Ibanez PCBE12-OPN akustinen basso, vaalea / puunvärinen
Jackson Made in Japan custom traffic, keltainen