Vianova joutuu turvautumaan läppäriin – sekä rumpali että tuuraaja joutuivat sairaalaan

Kirjoittanut Samuel Järvinen - 10.6.2026

Kokeellista melodista metalcorea soittava Vianova on kohdannut poikkeuksellisen epäonnen sarjan, jonka seurauksena yhtye esiintyy Hampurissa Saksassa 9. kesäkuuta ilman live-rumpalia. Yhtye käyttää keikalla rumpuraitoja, sillä sekä vakituinen rumpali että hänen tuuraajansa ovat estyneet osallistumasta konserttiin terveydellisistä syistä.

Yhtyeen rumpali Paul Vogelgesang joutui jäämään sivuun tyräleikkauksen vuoksi. Hänen tilalleen oli tarkoitus saada tuuraajaksi Nick Oberhäuser (Masuria, Illfunction), mutta myös hän joutui sairaalaan sairastuttuaan vakavasti juuri ennen keikkaa.

Yhtye kommentoi tilannetta sosiaalisessa mediassa:

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

”Hei Hampuri,

meillä kävi todella huono tuuri eilen. Valitettavasti Paul ei pysty osallistumaan keikalle, koska hän menee tyräleikkaukseen. Hänen oli tarkoitus saada tuuraaja avuksi, mutta myös hän joutui eilen sairaalaan sairastuttuaan vakavasti.

Soitamme silti keikan tänä iltana hyvän ystävämme DrumGPT eli kannettavan tietokoneemme avustuksella. Toivomme, että ymmärrätte tilanteen ja annatte meille saman energian kuin kolmihenkiselle kokoonpanolle.”

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy