Kuva: Heikki Sulander

”Voiko syövästä saada jotain kaunista” – kysyy Terromania uuden ”Inhuman Nature” -singlen myötä

Kirjoittanut Päivi Närvänen - 7.3.2025

Terromania on yksi Jyväskylän Rock Academyn lahjakkaiden nuorten tuotoksia. Debyyttialbuminsa kalifornialaisen levy-yhtiön kautta julkaissut bändi on jo ehtinyt täyttää esimerkiksi Tuskan esiintymisteltan. Bändin soundi ottaa vaikutteita 80-90-luvun legendaarisista bändeistä yhdistellen siihen modernia metallia vähän Lordi meets modern metal -tapaan.

Yhtye julkaisi tänään uuden singlen nimeltään ”Inhuman Nature”, jonka kansikuvassa nähdään syöpäkasvain fluoresenssimikroskoopilla kuvattuna. Alkuperäisen kuvan on ottanut Anniina Runtuvuori-Salmela (Postdoc, PhD, L. Sundberg ryhmä, Bio- ja ympäristötieteiden laitos. JYU).

Terromania kertoo biisistä ja siihen liittyvästä vakavasta aiheesta seuraavasti:

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

”On vaikea uskoa, että jokin noin kaunis on niin kauhea asia kuin syöpäkasvain. Tutkijoille kuva voi olla kuitenkin läpeensä kaunis, koska se voi auttaa ratkaisemaan sen koodin, jolla syöpä saadaan voitettua. Nykymaailmassa kauneuden, rumuuden ja kauheuden käsitteet ja määritelmät muuttuvat koko ajan ja on mahdotonta enää sanoa faktisesti, mikä on kaunista tai rumaa. Syöpä itsessään on kuitenkin niin kauhea asia, että halusimme kantaa kortemme kekoon tutkijoiden taistelussa sen voittamisessa ja perustimme keräyksen, jossa kannustamme fanejamme lahjoittamaan syöpätutkimukseen. Syöpä voidaan voittaa lopullisesti vain tutkimuksella.

Uuden biisimme nimi on ’Inhuman Nature’, ja se käsitteleekin sitä, miten näemme ihmisyyden ja havainnoimme itseämme niin sisäisesti kuin ulkoisesti. Kuinka esimerkiksi sosiaalisessa mediassa esiintyvät kauneusihanteet saattavat vääristää minäkuvaa ja aiheuttaa masennusta, riittämättömyyden tunnetta ja jopa itsetuhoisuutta, ja kuinka elämme jatkuvasti epäaitojen ’digitaalisten’ ihmisten keskellä.”

Inhuman Nature” on äänitetty Aleks Topparin ja Antti Saarisen toimesta ja tuotanto on edellä mainitun kaksikon sekä Julius Silvennoisen ja Arttu Hankosaaren käsialaa. Miksauksesta ja masteroinnista on huolehtinut Aleks Toppari. Anniina Runtuvuori-Salmelan ottaman kuvan on viimeistellyt kansitaiteeksi Heikki Sulander. Uusi single on kuunneltavissa yleisimmistä suoratoistopalveluista tai suoraan tästä:

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenMainos päättyy

Kokoonpano:
Julius Silvennoinen – laulu
Antti Saarinen – kitara ja taustalaulu
Jyri Kuntsi – kitara ja taustalaulu
Miro Siljamäki – rummut
Aleks Toppari – basso, syntetisaattori, ohjelmointi ja taustalaulu

Terromaniaan pääset tutustumaan lisää Linktreen kautta ja hieman alempaa näet livemeininkiä sen viime kesän Tuskan-keikalta. Yhtyeen seuraavat keikat ovat:

7.3. Alimus, Helsinki
12.3. Lutakko, Jyväskylä
14.3. Freetime, Jyväskylä