Vola menetti kalustonsa tulipalossa – kiertuesuunnitelmat pysyvät voimassa
Progressiivista metallia soittava tanskalainen Vola koki juuri ennen joulua vakavan takaiskun, kun suurin osa yhtyeen kalustosta tuhoutui Kööpenhaminassa varastopalossa. Tulipalossa yhtye menetti soittimia, oheistuotteita, vinyylejä sekä räätälöityjä järjestelmiä, joista osa oli korvaamattomia.
Yhtye käynnisti tapahtuman jälkeen GoFundMe-keräyksen, jonka avulla saatiin kokoon 882 257 Tanskan kruunua (noin 138 000 Yhdysvaltain dollaria) uuden kaluston hankintaa varten.
Tuoreessa päivityksessään Vola kiittää fanejaan ja tukijoitaan sekä vahvistaa, että vuoden 2026 kiertuesuunnitelmat toteutuvat vastoinkäymisistä huolimatta. Yhtye kirjoittaa lausunnossaan:
”Kiitos! Olemme uskomattoman onnekkaita, että te olette pitämässä meistä huolta. On käsittämätöntä olla näin upean ja välittävän yhteisön ympäröimänä, joka välittää Volasta. Lahjoituksenne ja tukiviestinne, yhteistyökumppanit ja yritykset, jotka tarjosivat kalustoa, lukemattomat fanit, ystävät, bändit ja mediatahot, jotka jakoivat tarinamme, sekä upea tiimimme, joka auttoi meitä näiden haastavien aikojen läpi – kaikki tämä on ollut hämmästyttävää kokea. Te seisoitte tukenamme, emmekä voi kiittää teitä tarpeeksi. Tämä vuoristoratamainen kokemus sisältää vielä muutaman silmukan, mutta voimme selvitä niistä hymy huulilla, ja kaikki tulee olemaan hyvin. Mitä seuraavaksi? Voimme suurella ilolla kertoa, että olemme täysin uppoutuneet tulevien keikkojen live-tuotannon uudelleenrakentamiseen. Olemme täynnä kiitollisuutta emmekä malta odottaa, että pääsemme kanavoimaan kaiken tämän takaisin musiikiksi ja soittamaan teille taas pian. Seuraava pysäkki: ensimmäiset keikkamme koskaan Japanissa ja Australiassa helmikuussa!”
Yhtyeen mukaan live-tuotannon rakentaminen on jo hyvässä vauhdissa, ja katseet on käännetty kohti tulevia esiintymisiä.
