Volbeat perui esiintymisensä Hellfestissä – Behemoth paikkaa viime hetken muutoksen
Tanskalainen Volbeat ei nouse lavalle tämän vuoden Hellfestissä. Ranskalainen metallifestivaali tiedotti viikonloppuna, että yhtye on joutunut perumaan esiintymisensä ennakoimattomien olosuhteiden vuoksi.
Hellfest julkaisi asiasta lyhyen tiedotteen, jossa kerrottiin myös korvaavista järjestelyistä.
Volbeat kommentoi peruutusta seuraavasti:
”Ennakoimattomien olosuhteiden vuoksi Volbeat ei voi esiintyä tämän vuoden Hellfestissä. Olemme pahoillamme, että jäämme paitsi tästä tapahtumasta, ja toivomme voivamme korvata sen tulevaisuudessa.”
Festivaalin järjestäjät kiittivät puolestaan puolalaista Behemothia, joka siirtyy lauantain ohjelmassa Mainstage 2 -lavalle täyttämään Volbeatin jättämän aukon.
Hellfestin mukaan Behemothilta on luvassa näyttävä päätös lauantai-illan ohjelmalle:
”Yhtye lupaa poikkeuksellisen esityksen, joka tulee epäilemättä sisältämään runsaasti tulta ja näyttävyyttä.”
Aikataulumuutoksen seurauksena Temple-lavalle ei ohjelmoida samalle ajankohdalle toista esiintyjää mahdollisten päällekkäisyyksien välttämiseksi.
Volbeat ei ole toistaiseksi kertonut tarkemmin peruutuksen syytä, eikä yhtye ole ilmoittanut muista muutoksista kesän festivaalikalenteriinsa.
Tällä hetkellä yhtyeen tuleviin esiintymisiin kuuluvat muun muassa Greenfield Festival Sveitsissä, Nova Rock Itävallassa, Graspop Metal Meeting Belgiassa, Copenhell Tanskassa sekä Bospop-festivaali Alankomaissa.
Volbeat julkaisi hiljattain uuden albuminsa ”God Of Angels Trust”, jonka tiimoilta yhtye on kiertänyt aktiivisesti Euroopassa.
