Volbeatilta luvassa uusi albumi ”God Of Angels Trust” kesäkuussa
Tanskalainen hardrock-suuruus Volbeat on tiedottanut julkaisevansa 6. kesäkuuta odotetun uuden albumin ”God Of Angels Trust”. Uuden levyn myötä yhtye lähtee loppuvuoden kattavalle maailmankiertueelle ympäri Eurooppaa ja Pohjois-Amerikkaa, joka tuo bändin myös Tampereen Nokia Arenalle 15. lokakuuta. Tulevalta kokonaisuudelta on tänään saatu ensimmäinen single ”By A Monster’s Hand”. Singlen musiikkivideon voi katsoa alta.
Yhtyeen nokkamies Michael Poulsen kertoo, että hän halusi tällä kertaa tehdä Volbeat-levyn ilman sääntökirjaa ja yliajattelua, luottaen vaistoonsa. Viime kesänä aloitettu albumi on kirjoitettu ja äänitetty vain noin viiden viikon aikana, mutta lopputulos kuulostaa yhtä väkevältä ja harkitulta kuin ennenkin. Studiossa livenä äänitetyn ja mahdollisimman vähillä otoilla taltioidun albumin vastaavana tuottajana toimii Volbeatin pitkäaikainen yhteistyökumppani Jacob Hansen.
Vuonna 2001 Kööpenhaminassa perustettu Volbeat on vuosien keikkailulla ja kovien hittibiisien voimalla noussut rockyhtyeiden tähtikaartiin. Kolmihenkisen yhtyeen muodostavat tätä nykyä Michael Poulsen (kitara, laulu), Jon Larsen (rummut) ja Kaspar Boye Larsen (basso). Suurta suosiota Suomessa nauttiva Volbeat on nähty keikkailemassa täällä lukuisia kertoja, edellisen kerran vuonna 2022 Nokia Arenalla. Bändi on julkaissut tähän mennessä kahdeksan studioalbumia ja yhtyeen musiikkia on striimattu globaalisti yli viisi miljardia kertaa. Lukuisia kulta- ja platinalevyjä Suomessa saavuttaneen bändin musiikki on kerännyt täällä yli 125 miljoonaa striimiä. Volbeat on napannut Grammy-ehdokkuuden lisäksi lukuisia Danish Music Awards -palkintoja.
”God Of Angels Trust” -kappalelista:
1. Devils are Awake
2. By a Monster’s Hand
3. Acid Rain
4. Demonic Depression
5. In the Barn of the Goat Giving Birth to Satan’s Spawn in a Dying World of Doom
6. Time Will Heal
7. Better Be Fueled than Tamed
8. At the End of the Sirens
9. Lonely Fields
10. Enlighten the Disorder (By a Monster’s Hand Part 2)