Wendy Dio paljasti uuden DIO-tribuutin kokoonpanon: kiertue alkaa syksyllä 2026
Laulajalegenda Ronnie James Dion leski ja pitkäaikainen manageri Wendy Dio kertoi uudessa haastattelussa virallisesti hyväksymänsä DIO-tribuuttikokoonpanon palaavan keikkalavoille syksyllä 2026.
Wendy Dion mukaan uusi kokoonpano jatkaa Ronnie James Dion musiikin esittämistä, mutta lopullista nimeä projektille ei ole vielä päätetty.
”Olen todella innoissani uudesta DIO-kokoonpanosta… Aiomme viedä DIO:n ja DIO-yhtyeen jälleen kiertueelle. En vielä tiedä, tuleeko nimeksi DIO Disciples, DIO And The Disciples vai jotain muuta. Nimeä ei ole vielä päätetty. Mutta mukana on Ronnie – ei hologrammina eikä tekoälyn avulla, vaan oikean videomateriaalin turvin. Meillä on videokuvaa Ronnielta, ja hän tulee laulamaan yhtyeen kanssa noin neljä kappaletta.”
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen Mainos päättyy
Wendy Dio paljasti myös uuden kokoonpanon jäsenet. Mukana ovat rumpali Simon Wright, basisti Bjorn Englen ja kosketinsoittaja Scott Warren. Laulajina toimivat entinen Lynch Mob -vokalisti Oni Logan sekä Robin McAuley, joka tunnetaan muun muassa Michael Schenkerin yhtyeestä. Kitaristina nähdään entinen DIO-kitaristi Rowan Robertson, joka soitti yhtyeessä ”Lock Up The Wolves” -albumin aikaan.
Kokoonpanon on tarkoitus lähteä kiertuelle syksyllä 2026.
Voit katsoa koko haastattelun alhaalta.

