Wolfgang Van Halen tukee mahdollista uutta Van Halen -albumia

Kirjoittanut Ingeborg Roos - 26.2.2026

Wolfgang Van Halen kertoo, ettei hänellä ole tarkkaa sisäpiiritietoa setänsä Alex Van Halenin suunnitelmista julkaista arkistomateriaaliin perustuva Van Halen -albumi, mutta hän on valmis tukemaan projektia kaikin tavoin.

Aiemmin tässä kuussa Alex paljasti värvänneensä Steve Lukatherin (Toto) toiseksi tuottajaksi viimeistelemään äänityksiä, joiden oli tarkoitus olla seuraava Van Halen -albumi ennen kuin kitaristi Eddie Van Halen menehtyi vuonna 2020. Alexin mukaan hänen rumpunsa, Eddien kitarat ja Wolfgangin basso-osuudet on jo äänitetty. Suurimpana avoimena kysymyksenä on laulaja, sillä Paul Rodgers kieltäytyi tarjouksesta, ja entiset laulajat David Lee Roth ja Sammy Hagar eivät toistaiseksi vaikuta olevan mukana kuvioissa.

Wolfgang kommentoi asiaa Eddie Trunkille SiriusXM:n Faction Talk -ohjelmassa. Hän myönsi olevansa hieman epävarma siitä, mihin materiaaliin Alex viittaa:

”En ole itse soittanut mitään uutta, joten en ole varma, mistä Al puhuu. Ne voivat olla vanhempia ideoita, joita työstimme ehkä 15 vuotta sitten. Oli muutama vuosi, jolloin isä, Al ja minä vain jamittelimme studiossa.”

Hän kuitenkin korosti tukevansa setäänsä täysin:
”Se on enemmän Alin asia puhua tästä. Olen tässä asemassa auttaakseni häntä kaikessa, mitä hän tarvitsee. Jos hän tarvitsee bassoa johonkin, olen mukana. Mitä tahansa hän tarvitsee, olen tukena. Mutta hän johtaa tätä projektia.”

”I mean, I haven’t played anything yet, so I’m not sure what Al is talking about in that respect. They could be older ideas that maybe we worked on, you know 15 years ago or something. Because there were a couple of years where Dad, Al and I were just jamming in the studio.

”But I really do think it’s more of Al’s thing to talk about. I’m really just here in a position of helping him with whatever he needs. If he needs bass on something, I’m there. If he needs anything else, I’m there. Whatever he needs, but it’s definitely his thing to spearhead and I’m in a support position.”

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Wolfgang liittyi Van Halenin basistiksi vuonna 2007 isänsä ja setänsä rinnalle samaan aikaan, kun yhtyeeseen palasi alkuperäinen laulaja David Lee Roth. Tämä kokoonpano teki kolme menestyksekästä Pohjois-Amerikan kiertuetta ja julkaisi yhtyeen toistaiseksi viimeiseksi jääneen albumin ”A Different Kind of Truth” (2012).

Wolfgang kiertää parhaillaan oman yhtyeensä Mammothin kanssa. Seuraava kiertueosuus käynnistyy 5. maaliskuuta Buffalossa, New Yorkissa.