Blackie Lawless muistelee välirikkoaan Chris Holmesin kanssa: ”Hän ei pystynyt musiikillisesti tekemään niitä asioita, joita halusin”

Kirjoittanut Arto Mäenpää - 12.8.2026

W.A.S.P.:n johtohahmo Blackie Lawless on palannut tuoreessa Loaded Radion haastattelussa yhtyeen entisen kitaristin Chris Holmesin lähtöön ja kaksikon vuosien varrella tulehtuneisiin väleihin. Lawlessin mukaan Holmesin ja yhtyeen tiet erosivat lopulta ennen kaikkea musiikillisten erimielisyyksien vuoksi.

Holmes kuului W.A.S.P.:iin vuosina 1982–1990 ja palasi yhtyeeseen vielä vuosiksi 1996–2001. Hän oli olennainen osa yhtyeen klassisen kokoonpanon soundia ja esiintyi muun muassa albumeilla ”W.A.S.P.”, ”The Last Command”, ”Inside the Electric Circus” ja ”The Headless Children”.

Lawlessilta kysyttiin haastattelussa, toivoisiko hän asioiden menneen toisin Holmesin kanssa.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

”Chris on loistava esiintyjä. Mutta sanotaan näin: hän ei pystynyt musiikillisesti tekemään niitä asioita, joita halusin myöhemmin tehdä. Tilanne alkoi saavuttaa pisteen, jossa puhuttiin oikeasti niistä kuuluisista ’musiikillisista erimielisyyksistä’”, Lawless kertoi.

Lawless nosti erityisesti vuoden 1989 ”The Headless Children” -albumin käännekohdaksi W.A.S.P.:n kehityksessä. Sen jälkeen hänen visionsa johti vuonna 1992 julkaistuun kunnianhimoiseen konseptialbumiin ”The Crimson Idol”.

”Kun olimme tehneet ’The Headless Childrenin’, olin mennyt niin pitkälle kuin pystyin. Olisiko Chrisiltä voinut pyytää ’The Crimson Idolilla’ sitä, mitä Bob Kulick teki? Ei. Eikä tämän ole tarkoitus olla loukkaus häntä kohtaan. Asia vain oli niin. Halusin edetä ja ilmaista itseäni eri tavoilla, joten lopulta kyse oli todellakin musiikillisista erimielisyyksistä.”

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Lawlessin mukaan W.A.S.P.:n alkuperäisessä kokoonpanossa vallitsi kuitenkin erityinen kemia, joka ei rakentunut pelkästään Holmesin ympärille. Hän nosti esiin myös alkuperäisen rumpalin Tony Richardsin, jonka poistuminen muutti yhtyeen dynamiikkaa merkittävästi.

Paluuta samalle lavalle tuskin nähdään

Lawlessilta kysyttiin myös mahdollisuudesta nähdä hänet ja Holmes vielä kerran samalla lavalla. Hän ei vaikuttanut olevan ajatukselle lämmin.

”Minun pitäisi silloin kääntää selkäni nykyiselle bändilleni. Olen ollut näiden kavereiden kanssa yli 30 vuotta, ja tämä on se bändi, jonka minä tunnen. En vain voisi tehdä niin.”

Holmes puolestaan on tehnyt viime vuosina varsin selväksi, ettei hänkään ole kiinnostunut palaamaan W.A.S.P.:iin nykyisessä tilanteessa. Toukokuussa kitaristi sanoi Rock Interview Seriesin haastattelussa, ettei harkitsisi paluuta ilman, että hänen väittämänsä maksamattomat julkaisuoikeuskorvaukset selvitettäisiin ensin.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Holmes on vuosien ajan väittänyt jääneensä ilman hänelle kuuluvia korvauksia W.A.S.P.:n varhaisesta tuotannosta. Lawless puolestaan on kiistänyt useita Holmesin vuosien mittaan esittämiä väitteitä ja kritisoinut tämän näkemystä yhtyeen historiasta.

Holmes on myös aiemmin kuvaillut W.A.S.P.:n muuttuneen ensimmäisen albumin jälkeen yhtyeestä käytännössä Lawlessin johtamaksi projektiksi.

Lawless torjuu tämän näkemyksen. Hänen mukaansa nykyiset jäsenet ovat olennainen osa W.A.S.P.:ia, ja hän nosti haastattelussa esille basisti Mike Dudan, kitaristi Doug Blairin ja rumpali Aquiles Priesterin muusikkoina, joiden kanssa hän haluaa jatkaa.

”Musiikki on tärkein asia. Loppujen lopuksi juuri se ratkaisee, elääkö vai kuoleeko bändi.”

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Holmes on parhaillaan hoidettavana eturauhassyövän vuoksi Ranskassa. 68-vuotias kitaristi sairastui vuonna 2022 myös kurkun ja kaulan alueen syöpään, josta hän kertoi myöhemmin parantuneensa.