Rock ja sanoitukset
Kuunteletko sinä musiikissa enemmän itse musiikkia, vai jäätkö kuuntelemaan sanoituksia. Monet musiikin kuuntelijat nimittäin kyllä tunnistavat kappaleet heti ne kuultuaan ja osaavat myös kertosäkeet, mutta itse laulujen sanoma, eli sanoitukset jäävät taka-alalle, oletko sinäkin tällainen?
Kuulemme väärin sanoja
Netissäkin on useampia sivustoja, joilla keskustellaan siitä, kuinka me olemme kuulleet joidenkin omien suosikkikappaleidemme sanat, ja kun sitten niitä verrataan biisien oikeisiin sanoihin, huomataan, että olemme saattaneet olla kohtuullisenkin kaukana alkuperäisestä ideasta. Jos kuuntelee Suomessa suomenkielisiä biisejä, on luonnollisesti helpompi pysyä perässä sanoituksissa, mutta kuuntelemmeko silloinkaan todella mitä biisissä tapahtuu, saatikka sitten kun biisi on englanninkielinen ja esittäjä vaikka ranskalainen tai saksalainen bändi.
Asennoituminen sisältöön
Entä miten asennoidut, vaikka vedonlyöntiin, jalkapallo vedonlyönti on yksi Euroopan aikuisten suosituimmista vapaa-ajan viihde- ja jännityslähteistä, ja Suomessakin jalkapallo on ykkönen näistä kohdelajeista, vaikka jääkiekossa olemmekin ”suurmaa”, aivan kuten ainakin tietynlaisessa rokissa tunnemme olevamme vahvoilla kansainvälisissäkin mittareissa. Ja jos ajattelee jalkapalloa ja musiikkia, niin käytännössä jokaisella joukkueella on oma tunnusbiisinsä – ja useimmat meistä tunnistavat ainakin Liverpoolin “You never walk alone”, ja jääkiekon puolelta Tampereen Tapparan vanhan ”Life is Lifen” tai HPK:n maalilaulun, mikä on omasta mielestäsi paras kannustuslaulu vaikka nimenomaan jalkapallossa?
Entä käytätkö eri musiikkia eri arkisiin tilanteisiin, esimerkiksi jos olet matkalla tärkeään kokoukseen, haetko energiaa ja voimaa esimerkiksi Rammsteinista, vai onko tyylisi sittenkin suomalaiseen musiikkiin kuin vaikkapa Battle Beastin Noora Louhimon ääni.
Musiikin kuunteleminen liittyy monesti meillä siihen mitä olemme tekemässä. Harvat meistä erikseen pysähtyvät kuuntelemaan musiikkia, varsinkin kun nykyään sitä kuunnellaan entistä enemmän Spotifyn ja YouTuben tyyppisistä palveluista ostamatta itse mediaa koskaan itselle. Menneet ovat pitkälti ne ajat, kun mentiin kaverille selailemaan tämän levykokoelmaa ja laittamaan vinyylilevyä tai edes CD-levyä soittimelle – ja sitten yhdessä analysoimaan biisejä, laulajia ja soittajia. Arkemme on niin hektistä ja mobiililaitteet ovat vallanneet elämät, että musiikistakin on tullut vain yksi pieni osa tuota mobiilia elämistämme. Vai onko sinulla vielä levysoiton tai CD-soitin kotona, vai oletko sinäkin siirtynyt täysin digitaaliseen musiikkimaailmaan?
Politiikasta rakkauteen, sotaan ja yleiseen älämölöön
Jos et aikaisemmin ole kiinnittänyt huomiota omien suosikkibiisien todelliseen sanomaan, niin ota vaikka tänään hetki arjestasi ja Googlaa omien suosikkien sanoitukset, ja katso mistä biiseissä oikeasti lauletaan. Yksi oma pitkän ajan suosikki oli vanhaa kunnon Nazarethia ja käytin sitä tietyissä tilanteissa buustaamaan omaa tunnetilaa, niin hyvässä kuin pahassa. Mielenkiintoista biisissä ja sen sanoissa on, että biisi julkaistiin 1975 mutta jo siihen aikaan sanoituksissa mentiin mm. ”please don’t blacklist me”
Monien kappaleiden sanoitukset kuitenkin saattavat olla tarkallekin korvalle vaikeita, kuten vanhat Hurriganesin biisit, joissa Remu Aaltonen lauloi periaatteessa vähän sinne päin mitä olivat poikien kanssa sopineet.
Myös monet suomalaisten rokkibiisien sanat ovat englanniksia, ja osittain varmaan siksi, että esimerkiksi m monelle tutun Nightwishin ”Amaranth” biisin ”Rain in your heart, the tears of snow-white sorrow” saattaisi kuulostaa hieman kummalliselta suomeksi laulettuna, tai kenties liian monimutkaiselta suomalaiseksi sanoitukseksi.
Parhaat rock lyriikat
Jos sitten itse biisien sijasta pitäisikin valita ne kaikkien aikojen parhaat rock lyriikat, olisi tehtävä varmasti vaikeampi kuin vain biisien valinta. Siinä missä jokin Steppenwolfin vanha biisi on rokkia perusasenteella, ei se sanoituksien perusteella varmasti nousisi minkään listan kärkikahinoihin, jonne taas Led Zeppelinin ikoninen ”Stairway to Heaven” sopii varmasti, sillä senkään biisin sanoitukset eivät välttämättä tarkoita jokaiselle kuulijalle samaa. Tiesitkö esimerkiksi, että Rock’n’ Roll Bandin ”I’m gonna roll” on Dave Lindholmin käsialaa?
Ja jos suomalaisen rokin sanoituksista puhutaan, niin samaan kappaleeseen pitää lisätä myös Pelle Miljoona ja 80-luvun tuliainen Moottoritie on kuuma, samoin kuin Hassisen koneen ”Rappiolla” on suomirokkia parhaimmillaan.
YleX järjesti 2018 oman kyselynsä parhaista suomalaisista rokkibiiseistä eikä ihme että tuossa äänestyksessä ykkösbiisi löytyi Hurriganesin tuotannosta, se onko ”Get On” sanoitukseltaan sen ihmeellisempi ei ollut kynnyskysymys, biisi itsessään kun on kaikille tuttu. Se, että tuon vuoden kyselyn kakkosena oli 22-pistepirkko saattoi tulla monelle yllätyksenä, sillä se voitti mm. Hassisen koneen ja Eppu Normaalin sekä Hanoi Rocksin jo klassikoksi muodostuneen Tragedyn vuodelta 1981. Suomalaisittain tuossa vuoden 2018 listauksessa oli melkoisen tasaisesti sekä suomenkielisiä että englanninkielisiä biisejä niin menneiltä vuosikymmeniltä kuin viimeiseltä 2010-luvulta.
Mikä olisi oma suosikkisi kaikista rokkibiiseistä, jos sinun pitäisi valita sanoituksen perusteella, ja vaihtuuko biisi riippuen siitä, millä mielialalla olet?
